Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najpoważniejszych problemów społecznych w naszym państwie. Niestety walka z tego typu chorobą jest niewiarygodnie ciężka i dlatego tylko niewielu ludziom się to udaje. Dobrym na walkę z uzależnieniem jest wszywka alkoholowa, inaczej lek, który jest dostępny w tabletkach przeznaczonych do podskórnej implantacji.

Proces leczenia uzależnienia od alkoholu musi odbywać się na kilku płaszczyznach jednocześnie, a wszywka jest doskonałą pomocą. Trzeba pamiętać, iż możemy stosować wszywkę tylko za zgodą doktora. Samodzielne stosowanie preparatu może stanowić ryzyko dla zdrowia a nawet życia pacjenta i dlatego właśnie lek jest wyłącznie sprzedawany za okazaniem recepty. Działanie polega na tym, że uwalniana jest pewna substancja, jaka zakłóca prawidłowy metabolizm alkoholu oraz powoduje, że zaraz po spożyciu napojów procentowych odczuwa się nieprzyjemny dyskomfort. Dlatego wielu ludzi po prostu zaprzestaje picia, ponieważ skutki spożycia są tak nieprzyjemne, że nie chcą już po niego sięgać. Jest to trochę terapia szokowa, niemniej jednak skuteczna, dlatego właśnie ciągle się jej używa. Powinno się natomiast pamiętać, iż skuteczność wszywki zależy od innych metod, które używa się w całej terapii.

Implant wszywkowy jest wszczepiany pod skórę, natomiast jego działanie utrzymuje się parę miesięcy. W tym okresie substancja czynna jest uwalniana do organizmu i blokuje metabolizm alkoholu. To prowadzi do tego iż po wypiciu substancji procentowej w organizmie odkłada się aldehyd octowy, który nie przekształca się w kwas octowy. To dlatego chory może czuć wymioty, nudności, a także dziwne uczucie w sercu. Spożywanie substancji alkoholowej z wszywką jest ryzykowne dla naszego stanu zdrowia, dlatego właśnie lepiej tego unikać. Pomimo to znane są przypadki ludzi, którzy przepili wszywkę alkoholową. Inne znane objawy to niedociśnienie, a także nagłe zaczerwienienie twarzy jak również uczucie gorąca. Jeżeli objawy te nie znikną samoistnie po paru godzinach to powinniśmy szybko skontaktować się z naszym lekarzem. Bardzo pomocne będą także zimne okłady, lecz w wyżej opisanej sytuacji nie można czekać z nawiązaniem kontaktu z lekarzem.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż nie jest to jedyny i niezawodny sposób, lecz w niektórych przypadkach może okazać się skuteczny. Jednak przede wszystkim jest to jeden ze składników terapii osób uzależnionych od alkoholu. Osoba, która spożyje alkohol ma szeregu niezwykle nieprzyjemnych objawów, jakie niezwykle skutecznie odpychają ją od substancji alkoholowej. Wypracowanie niechęci do alkoholu jest kluczowym zadaniem wszywki alkoholowej. Wszywka alkoholowa ma formę jałowej tabletki, która jest wszczepiana pod skórę przez doświadczonego lekarza.

W trakcie tego zabiegu umieszczane jest pod skórą od 8 do 10 tabletek. Kolejne wszywki możemy wszczepić dopiero po ośmiu miesiącach. Kluczową substancją tych tabletek jest disulfiram, który jest również do kupienia w tabletkach doustnych. Te tabletki możemy zażywać raz na dwadzieścia cztery godziny. Przed odkryciem disulfiramu nie było skutecznych metod terapii farmakologicznej, a jedyna istniejącą opcją były barbiturany oraz opium.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *